DRUGI DIO PUBLIKACIJE O LOGORIMA I ZATOČENIČKIM MJESTIMA
Ovo je druga po redu publikacija o zatočeničkim objektima u Bosni i Hercegovini, koji su postojali u BiH od početka 1992. godine do 1996. godine. Publikacija sadrži prikaze 432 zatočenička objekta u 30 opština u Bosni i Hercegovini:
-
Bratunac
-
Cazin
-
Derventa
-
Foča
-
Goražde
-
Gradačac
-
Jajce
-
Kladanj
-
Ključ
-
Kotor-Varoš
-
Modriča
-
Mrkonjić-Grad
-
Odžak
-
Prijedor
-
Prozor
-
Sarajevo – Centar
-
Sarajevo – Stari Grad
-
Sarajevo – Novo Sarajevo
-
Sarajevo – Novi Grad
-
Sarajevo – Hadžići
-
Sarajevo – Ilidža
-
Sarajevo – Ilijaš
-
Sarajevo – Pale
-
Sarajevo – Trnovo
-
Sarajevo – Vogošća
-
Srebrenica
-
Teslić
-
Vitez
-
Vlasenica
-
Zvornik
Kao i prilikom rada na istraživanju zatočeničkih objekata u prvoj publikaciji, i druga publikacija je rađena na osnovu presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, Suda BiH, kantonalnih i okružnih sudova u BiH, Višeg suda u Beogradu, Županijskog suda u Karlovcu, te na osnovu izjava bivših logoraša, medijskih izvještaja, publikacija, knjiga i više desetina izvještaja međunarodnih i regionalnih organizacija za ljudska prava.
Podsjećamo, u prvom dijelu publikacije koju smo predstavili u Sarajevu 31. avgusta 2022. godine prikazana su 322 logora i zatočenička objekta u 15 opština (Bosanski Novi, Bosanski Šamac, Brčko, Bugojno, Čapljina, Doboj, Fojnica, Konjic, Ljubuški, Mostar, Rogatica, Sanski Most, Stolac, Velika Kladuša i Zenica) u kojima je bilo zatočeno najmanje 15 000 muškaraca, žena, djece, starijih osoba, bolesnih i ranjenih. Kako je ranije navedeno u prvoj publikaciji, među izvorima je bilo 127 presuda Međunarodnog krivičnog suda u Beogradu, suda u Njemačkoj i Švedskoj, izjave 524 svjedoka, 99 publikacija, više desetina izvještaja međunarodnih i regionalnih organizacija za ljudska prava te 78 medijskih izvještaja i video-zapisa.
Publikacija je nastala uz finansijsku podršku Evropske unije, Nacionalne zadužbine za demokratiju, “Rockefeller Brothers Funda” i “Civil Right Defendersa”. Njen sadržaj isključiva je odgovornost udruženja Tranzicijska pravda, odgovornost i sjećanje u Bosni i Hercegovini i Centra za demokratiju i tranzicionu pravdu i ne odražava nužno stavove Evropske unije, Nacionalne zadužbine za demokratiju, “Rockefeller Brothers Funda” i “Civil Right Defendersa”.